• Search
  Generic filters
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Filter by Custom Post Type
  Pages
  Posts
  Zoznamy NKD
  Encyklopédia

liečivé rastliny

liečivé rastliny

liečivé rastliny 150 150 Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru

liečivé rastliny

rastliny používané na ochranu a obnovenie zdravia. V tradičnom liečení sa používali najmä divorastúce, menej pestované rastliny, a to buď na základe racionálnych poznatkov alebo iracionálnych predstáv o ich účinkoch. Používali sa napríklad na princípe homeopatie (žlté kvety pri žltačke), dodržiavania rodového princípu (ženy pri suchotách užívali odvar z okrúhlych a muži zo špicatých listov jablčníka). Z účelu použitia často vychádzali aj názvy rastlín: na bradavice a zastavenie krvácania bradavičník, krvavník (lastovičník), na čistenie rán čistec a podobne. Používali sa vo forme obkladov, odvarov na pitie, kúpanie, inhalovanie. Boli zložkou liečivých mastí, olejov, zmesí na okurovanie. Pri magickej ochrane zdravia ich zašívali do odevu, kládli do obuvi, vešali v obydlí. Podľa tradičných názorov sa účinnosť rastlín zvyšovala ich zberom v určitých dňoch: na Juraja (24. apríl), svätojánske zeliny na Jána (24. jún), v noci na Petra a Pavla (29. jún), na sviatok Panny Márie Zelnej (15. august) a pod. Pôsobenie rastlín zvyšovalo aj ich posvätenie (na Pannu Máriu Zelnú, na Kvetnú nedeľu, na oltárikoch na Božie telo). Okrem všeobecne rozšíreného zberu a použitia na vlastnú potrebu sa zberu rastlín spolu s liečením venovali zelinkári. Poddanskou povinnosťou bol od 16. storočia zber rastlín pre kláštornú lekáreň v Kláštore pod Znievom a od 17. storočia pre feudálnu vrchnosť na lietavskom a oravskom panstve. Poznatky o liečivých rastlinách sa odovzdávali ústne i v receptároch, obsahujúcich aj poznatky kláštorného liečiteľstva. Zber liečivých rastlín sa zintenzívnil, najmä na západom Slovensku, aj pod vplyvom publikácie Malý zelinár (1793) od Juraj Fándlyho. Pestovanie sa v 19. storočí rozvinulo na Záhorí pôsobením farára Jozefa Agnelliho.

AutorJuraj Zajonc

Literatúra

Holuby, J. Ľ.: Národopisné práce. Zostavil J. Mjartan. Bratislava 1958.
Horváthová, E.: Ľudové liečenie. In: Horehronie II. Kultúra a spôsob života ľudu. Zostavil J. Mjartan a E. Plicková. Bratislava 1974, 301-322.
Jakubíková, K.: Ľudové liečenie. In: Zamagurie. Národopisná monografia oblasti. Zostavil J. Podolák. Košice 1972, 263-269.