Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru (CTĽK) je odborným pracoviskom Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK), štátnej príspevkovej organizácie zriadenej Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky. Úlohou CTĽK je realizovať aktivity súvisiace s ratifikáciou UNESCO Dohovoru o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva a realizovať vládnu Koncepciu starostlivosti o tradičnú ľudovú kultúru. Bolo zriadené v apríli 2008 pri Národnom osvetovom centre, od roku 2010 funguje ako súčasť SĽUKu.
Činnosť centra sa sústreďuje na dokumentovanie, uchovávanie a spracovanie javov tradičnej ľudovej kultúry, ich inventarizáciu a sprístupňovanie. Vo svojej činnosti sa zameriava na vytvorenie podmienok na ochraňovanie a podporu tradičnej ľudovej kultúry Slovenska a jej rozmanitosti, na uchovanie doposiaľ existujúcich javov a prejavov tradičnej ľudovej kultúry a ich odovzdanie nasledujúcim generáciám.
Fond tradičnej ľudovej kultúryĎalšími aktivitami CTĽK je organizovanie kultúrno – spoločenských podujatí zameraných na ochranu, šírenie, dokumentáciu, propagáciu, sprístupnenie a umelecké spracovanie tradičnej ľudovej kultúry Slovenska.
FOLK EXPO SLOVAKIAOkrem toho je hlavným realizátorom tvorby Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a Zoznamu najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku. Je tiež hlavným pripravovateľom nominácií na zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.
ZOZNAMY NKDPrehľad najdôležitejších projektov a aktivít CTĽK
- Tvorba reprezentatívnych zoznamov NKD Slovenska – realizované každoročne.
- 2017 – Webové sídlo FOND TĽK – prináša informácie o kultúrnych a digitálnych objektoch z regiónov a lokalít Slovenskej republiky.
- 2016 – pilotný ročník podujatia FOLK EXPO Slovakia – nová platforma pre folklórny priemysel
- 2015 – Národný projekt Digitálny fond tradičnej ľudovej kultúry – financovaný cez Operačný program Informatizácia spoločnosti, Prioritná os 2 Rozvoj pamäťových a fondových inštitúcií a obnova ich národnej infraštruktúry. Spolufinancovaný Európskou úniou zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
- 2011 – Elektronická encyklopédia – Tradičná ľudová kultúra Slovenska slovom a obrazom. Projekt realizovaný v spolupráci s Ústavom etnológie SAV v rokoch 2009 – 2011.
- 2010 – Inventarizácia tradičnej ľudovej kultúry – metodický materiál, ktorý je návodom na získavanie, triedenie a evidovanie prvkov a javov z oblasti tradičnej ľudovej kultúry (TĽK). Tento materiál sa neskôr stal základom pre inventarizáciu v rámci projektu Digitálny fond TĽK. Jeho súčasťou je triedenie TĽK, tzv. predmetová klasifikácia.
- 2009 – Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra – prierezová téma schválená ministerstvom školstva a zaradená do štátneho vzdelávacieho systému.
- 2008 – Vypracovanie Programu Koncepcie starostlivosti o tradičnú ľudovú kultúru, ktorý ministerstvo kultúry SR schválilo v decembri 2008.