Z realizácie projektu

Prinášame Vám niekoľko fotografií z realizácie projektu Digitálny fond tradičnej ľudovej kultúry.

Počas roka 2015 realizovalo Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru akvizície objektov tradičnej ľudovej kultúry v rôznych regiónoch Slovenska. Zber materiálu a následný výber objektov na digitalizáciu prebiehal v teréne, priamo na mieste ich výskytu. Digitalizácia objektov sa vďaka mobilnej technike mohla realizovať priamo v teréne, objekty, ktoré vyžadovali náročnejšiu techniku a dlhšiu prípravu na digitalizáciu, ako napríklad filmové, či zvukové pásy, boli digitalizované a spracované v priestoroch CTĽK.

Fond tradičnej ľudovej kultúry má 5 rokov 1920 1080 Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru

Fond tradičnej ľudovej kultúry má 5 rokov

Pred 5 rokmi, dňa 9.6.2017 bola v rámci podujatia FOLK EXPO Slovakia 2017 oficiálne sprístupnená web stránka Fond tradičnej ľudovej kultúry, dostupná na www.fondtlk.sk. Predstavuje online databázu objektov z oblasti tradičnej ľudovej kultúry na Slovensku a je jedným z výsledkov implementácie Koncepcie starostlivosti o tradičnú ľudovú kultúru, ktorú schválila Vláda Slovenskej Republiky 8. augusta 2007.…

Dokumentácia v Ždiari 2560 1707 Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru

Dokumentácia v Ždiari

V dňoch 24.-25. mája 2022 sme mali možnosť stretnúť sa s pani Ruženou Zachvejovou zo Ždiaru, kde sme realizovali audio a video dokumentáciu – rozprávanie o miestnych osobnostiach, zvykoch a tradíciách. Dozvedeli sme sa aj recept na tradičný „moskoľ“ a ďalšie miestne jedlá. Zároveň sa nám podarilo zdigitalizovať viacero historických fotografií z rodinnej zbierky a…

Dokumentácia odevu zo zbierky S.Talapku/2021/Michal Veselský/Archív CTĽK
Dokumentácia tradičného odevu zo zbierky Stanislava Talapku 2560 1709 Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru

Dokumentácia tradičného odevu zo zbierky Stanislava Talapku

Fond tradičnej ľudovej kultúry sa napĺňa ďalšími vzácnymi objektami z oblasti tradičného odievania. Časť svojej súkromnej zbierky nám na zdokumentovanie zapožičal zberateľ Stanislav Talapka, rodák z Martina a dlhoročný folklórny nadšenec. Od roku 2016 organizuje celoslovenské stretnutie milovníkov a zberateľov krojov s cieľom oboznámiť účastníkov s tradičným ľudovým odevom rôznych regiónov. Svoju zbierku prezentoval na…

Nové prvky zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska 1600 1068 Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru

Nové prvky zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska

Ministerka kultúry Natália Milanová dnes, 3. 12. 2021 oficiálne zapísala ďalších šesť prvkov do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. K existujúcim 26 prvkom tak pribudli: Skalický trdelník, Jánošíkovská tradícia, Tance s vyhadzovaním v myjavsko-trenčianskej oblasti, Črpáky, Goralská kultúra, Karička z Parchovian. V Zozname najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku máme zapísané celkom…

Dokumentácia tradičného odevu v obci Krakovany 2560 1707 Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru

Dokumentácia tradičného odevu v obci Krakovany

V dňoch 20. a 21. septembra 2021 zrealizoval tím CTĽK dokumentáciu tradičného odevu v obci Krakovany. Išlo o bohatú zbierku zo súkromného etnografického múzea „Za krakovanskú bránu“, ktoré založila v roku 2005 rodina Piscová. Podarilo sa zdokumentovať mužské i  ženské sviatočné a pracovné varianty tradičného odevu z Krakovian a blízkeho okolia. Zaznamenali sme i postup…

Už viac ako 6000 objektov v online databáze FOND TĽK 2000 1334 Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru

Už viac ako 6000 objektov v online databáze FOND TĽK

Databáza objektov z oblasti tradičnej ľudovej kultúry na Slovensku je dostupná online na webovom sídle www.fondtlk.sk. Od jej sprístupnenia v roku 2017 obsah neustále dopĺňame, rozširujeme a inovujeme. V súčasnosti obsahuje už viac ako 6000 objektov zo súkromných zbierok, rodinných archívov a našej dokumentačnej činnosti. Aktuálne najväčšiu časť sprístupnených materiálov predstavujú obrázky a audiozáznamy, ale značnú…

Dokumentačný výskum v Kamenici nad Cirochou a Topoľovke 3000 2000 Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru

Dokumentačný výskum v Kamenici nad Cirochou a Topoľovke

V priebehu mesiaca október zrealizovalo CTĽK ďalší z dokumentačných výskumov, tentokrát v obciach Kamenica nad Cirochou a Topoľovka. V Kamenici nám stretnutia sprostredkovala pani Minichová. Mali sme možnosť zaznamenať spevy v interpretácii ŽSSk Barborki aj ďalších miestnych speváčok pani Mažerikovej, Sojčakovej a Baratovej. V Topoľovke sa nám podarilo zaznamenať priebeh betlehemskej hry a zdokumentovať viac…

Dokumentácia piesňového repertoáru a ľudového odevu z Kojšova 3000 2000 Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru

Dokumentácia piesňového repertoáru a ľudového odevu z Kojšova

V dňoch 04. – 05. 10. 2019 náš digitalizačný tím realizoval dokumentáciu piesňového repertoáru a ľudového odevu z Kojšova. Interpretmi ľudových piesní boli Rozália Juríková, Mária Jenčušová, Mária Lešková a ďalší obyvatelia z Kojšova a členovia FSk Kojšovan. Z odevov sa nám podarilo zaznamenať viaceré miestne varianty predovšetkým sviatočného i obradového odevu. Vybrané odevy boli…

Dokumentácia ľudového odevu v obci Cífer 3000 2000 Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru

Dokumentácia ľudového odevu v obci Cífer

Dňa 01.05.2019 náš digitalizačný tím realizoval fotodokumentáciu ľudových odevov z Cífera. Podarilo sa nám zdokumentovať viac ako storočné odevy a odevné súčasti. Zaznamenali sme postup obliekania mladuchy ako aj špecifický postup uväzovania stužiek slobodných dievčat. Viaceré odevy boli nafotené aj s využitím motorizovaného otočného stola a budú spracované do 360° produktových fotografií. Všetky materiály budú…

Dokumentácia ľudového odevu v obci Bzovík 3000 2000 Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru

Dokumentácia ľudového odevu v obci Bzovík

Dňa 26.10.2018 náš digitalizačný tím realizoval fotodokumentáciu ľudových odevov patriacich do súkromnej zbierky pani Margity Pavlendovej zo Bzovíka. Stretnutie nám sprostredkovala pani Zuzana Šovčíková. Podarilo sa nám zdokumentovať viacero odevov a odevných súčastí, ako aj postup obliekania mladuchy zo Bzovíka. Odev mladuchy bol nafotený aj s využitím motorizovaného otočného stola a bude spracovaný do 360° produktovej fotografie.  Získali…