O projekte

Projekt elektronickej encyklopédie pripravili Koordinačné centrum tradičnej ľudovej kultúry a Ústav etnológie SAV v roku 2008. Projekt vychádzal z vládnej úlohy Koncepcia starostlivosti Slovenskej republiky o tradičnú ľudovú kultúru, schválenej 8.8.2007 a získal finančnú podporu Ministerstva kultúry SR na roky 2009 a 2010. Projekt zabezpečovalo Koordinačné centrum tradičnej ľudovej kultúry. Štruktúru encyklopédie, zostavenie heslára a výber autorského kolektívu realizovala redakčná rada, ktorá sa vytvorila v Ústave etnológie SAV. Projekt sa oprel o skúsenosti a poznatky vedeckých pracovníkov Ústavu etnológie SAV, ktoré získali pri realizácii Etnografického atlasu Slovenska (1990) a Encyklopédie ľudovej kultúry Slovenska (1995).V ilustračnej zložke sú do veľkej miery využité výsledky projektu Tradičná kultúra Slovenska ako súčasť kultúrneho dedičstva Európy(APVV-0530-06).

Elektronická encyklopédia obsahuje 1793 hesiel, ktoré stručne, čo najobsažnejšie a populárnou formou poskytujú informácie o javoch tradičnej ľudovej kultúry na území Slovenska, o každodennom aj sviatočnom živote jeho obyvateľov – Slovákov i príslušníkov národnostných menšín. Heslá prinášajú údaje najmä z obdobia 19. a 20. storočia, z ktorého má etnológia najviac zozbieraných poznatkov. Avšak záujemca nájde v mnohých textoch informácie nielen o starších obdobiach, ale aj o premenách kultúrnych javov v čase a ich podobách v súčasnosti. Mnoho informácií sa odovzdáva i prostredníctvom bohatej obrazovej, zvukovej a filmovej dokumentácie.

Heslá elektronickej encyklopédie je možné vyhľadávať pomocou abecedného zoznamu, tematického zoznamu a pomocou registra, obsahujúceho ďalšie názvy javov, ktorým sú venované jednotlivé heslá. V registri sú aj pomenovania javov, ktoré nie sú spracované v samostatných heslách, no údaje o nich sa nachádzajú v rámci iných hesiel. Vzhľadom na svoj populárny charakter encyklopédia obsahuje iba najzákladnejší súbor všeobecných termínov. Elektronická encyklopédia poskytuje najširšej verejnosti možnosť spoznať javy tradičnej ľudovej kultúry, a tým podnietiť záujem o zachovanie a šírenie významnej časti kultúrneho dedičstva na Slovensku.

Náhodne vybrané heslá z encyklopédie

nožiarstvo
Výrobky nožiarov zo Slovenskej Ľupče (okr. Banská Bystrica) z 1. polovice 20. storočia. Prevzaté z Piaček, V.: Nožiari v Slovenskej Ľupči. In: Slovenský národopis, roč. 16, 1968, 429, 432.
remeselná výroba nožníc a nožov. Na Slovensku bolo samostatným remeslom od 16. storočia. Cechy nožiarov…
kožuštek
Mužský kožuštek, Heľoa, okr. Brezno, 1954. Kresba: Radka Mikulová, Archív kresieb Ústavu etnológie SAV v Bratislave
(cucaj, kamizol, brusliak, serdak, skorianik) druh mužského a ženského krátkeho vrchného odevu z kožušiny bez rukávov….
kosec
Kosec. Frígľovo, okr. Rimavská Sobota. Foto V. Nosáľová, 1956. Archív negatívov Ústavu etnológie SAV.
1. osoba kosiaca kosou obilie, krmoviny alebo trávu. Kosci boli prevažne muži, ženy kosili len…
Zobraziť všetky ►