5. februára 2016
Z realizácie projektu Digitálny fond tradičnej ľudovej kultúry
Prinášame Vám niekoľko fotografií z realizácie projektu Digitálny fond tradičnej ľudovej kultúry.
7. marca 2018
Digitalizácia krojov vo Zvolenskej Slatine
V priebehu mesiaca február zrealizovalo CTĽK so svojim digitalizačným tímom návštevu Zvolenskej Slatiny, kde prebehlo digitalizovanie vyše storočných ženských a mužských svadobných odevov.
29. Mája 2018
Digitalizácia krojov v obci Malachov
23. 5. 2018 sme zrealizovali ďalšiu zo série akvizícií zameraných na ľudový odev, sprostredkovanú vďaka pani Zuzane Šovčíkovej. Tentokrát sme vycestovali do obce Malachov, kde sme digitalizovali kroje priamo z obce Malachov, ale aj kroje z obce Žibritov. Do digitálnej podoby sme preniesli malachovské i žibritovské pracovné typy odevov, niekoľko sviatočných mužských i ženských odevov…
29. októbra 2018
Dokumentácia ľudového odevu v obci Bzovík
Dňa 26.10.2018 náš digitalizačný tím realizoval fotodokumentáciu ľudových odevov patriacich do súkromnej zbierky pani Margity Pavlendovej zo Bzovíka. Stretnutie nám sprostredkovala pani Zuzana Šovčíková. Podarilo sa nám zdokumentovať viacero odevov a odevných súčastí, ako aj postup obliekania mladuchy zo Bzovíka. Odev mladuchy bol nafotený aj s využitím motorizovaného otočného stola a bude spracovaný do 360° produktovej fotografie. Získali…
2. Mája 2019
Dokumentácia ľudového odevu v obci Cífer
Dňa 01.05.2019 náš digitalizačný tím realizoval fotodokumentáciu ľudových odevov z Cífera. Podarilo sa nám zdokumentovať viac ako storočné odevy a odevné súčasti. Zaznamenali sme postup obliekania mladuchy ako aj špecifický postup uväzovania stužiek slobodných dievčat. Viaceré odevy boli nafotené aj s využitím motorizovaného otočného stola a budú spracované do 360° produktových fotografií. Všetky materiály budú…
28. októbra 2019
Dokumentácia piesňového repertoáru a ľudového odevu z Kojšova
V dňoch 04. – 05. 10. 2019 náš digitalizačný tím realizoval dokumentáciu piesňového repertoáru a ľudového odevu z Kojšova. Interpretmi ľudových piesní boli Rozália Juríková, Mária Jenčušová, Mária Lešková a ďalší obyvatelia z Kojšova a členovia FSk Kojšovan. Z odevov sa nám podarilo zaznamenať viaceré miestne varianty predovšetkým sviatočného i obradového odevu. Vybrané odevy boli…
7. novembra 2019
Dokumentačný výskum v Kamenici nad Cirochou a Topoľovke
V priebehu mesiaca október zrealizovalo CTĽK ďalší z dokumentačných výskumov, tentokrát v obciach Kamenica nad Cirochou a Topoľovka. V Kamenici nám stretnutia sprostredkovala pani Minichová. Mali sme možnosť zaznamenať spevy v interpretácii ŽSSk Barborki aj ďalších miestnych speváčok pani Mažerikovej, Sojčakovej a Baratovej. V Topoľovke sa nám podarilo zaznamenať priebeh betlehemskej hry a zdokumentovať viac…
9. Júna 2020
Už viac ako 6000 objektov v online databáze FOND TĽK
Databáza objektov z oblasti tradičnej ľudovej kultúry na Slovensku je dostupná online na webovom sídle www.fondtlk.sk. Od jej sprístupnenia v roku 2017 obsah neustále dopĺňame, rozširujeme a inovujeme. V súčasnosti obsahuje už viac ako 6000 objektov zo súkromných zbierok, rodinných archívov a našej dokumentačnej činnosti. Aktuálne najväčšiu časť sprístupnených materiálov predstavujú obrázky a audiozáznamy, ale značnú…
8. októbra 2021
Dokumentácia tradičného odevu v obci Krakovany
V dňoch 20. a 21. septembra 2021 zrealizoval tím CTĽK dokumentáciu tradičného odevu v obci Krakovany. Išlo o bohatú zbierku zo súkromného etnografického múzea „Za krakovanskú bránu“, ktoré založila v roku 2005 rodina Piscová. Podarilo sa zdokumentovať mužské i ženské sviatočné a pracovné varianty tradičného odevu z Krakovian a blízkeho okolia. Zaznamenali sme i postup…
3. decembra 2021
Nové prvky zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska
Ministerka kultúry Natália Milanová dnes, 3. 12. 2021 oficiálne zapísala ďalších šesť prvkov do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. K existujúcim 26 prvkom tak pribudli: Skalický trdelník, Jánošíkovská tradícia, Tance s vyhadzovaním v myjavsko-trenčianskej oblasti, Črpáky, Goralská kultúra, Karička z Parchovian. V Zozname najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku máme zapísané celkom…