Uplynulý víkend, 27. – 28. 9. 2024 sa v priestoroch SĽUK-u konalo podujatie pod názvom FOLK EXPO Slovakia 2024. Ido o projekt, ktorého cieľom je prezentovať klasické a inovatívne prístupy k tradičnej ľudovej kultúre, vzdelávať, iniciovať dialóg o folklórnom priemysle, spájať folklórne a nefolklórne komunity, predstaviť inovatívne formy nazerania súčasných umelcov na folklór, podporovať vzájomné zdieľanie informácií a skúseností a využívať nové technologické možnosti (hardvér i softvér) v scénickom folklorizme, ako aj pri ochrane, dokumentácii, prezentácii a propagácii nehmotného kultúrneho dedičstva.
Piatkový program bol venovaný živému dedičstvu a novým zápisom do zoznamov nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Počas Slávnostného vyhlásenia sa verejnosť mohla zoznámiť s prvkami a aktivitou, ktoré pribudli do zoznamov, čím sa im dostáva patričnej pozornosti, ocenenia a uznania ich dôležitosti v spoločnosti. Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska sa rozrástol o tieto prvky: Gubárstvo, Závodské osúšky, Betlehemské hry na strednom Slovensku, Výšivka krivou ihlou z Detvy. Do Zoznamu najlepších spôsoboch ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku pribudla aktivita Systém vzdelávacích aktivít Centra tradičnej kultúry v Myjave.
Súčasťou večera bola aj vernisáž minuloročnej fotosúťaže „Aj vy ste živé dedičstvo!“ Súťaž pod týmto názvom vyhlásilo Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru pri Slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve pri príležitosti osláv 20. výročia vzniku UNESCO Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva. Členovia poroty určili 10 najlepších diel a jednu zvláštnu cenu poroty. Výstavu fotografií si môžete pozrieť v priestoroch SĽUK-u do konca októbra 2024.
Sobotný program tvorili scénické programy, koncerty, tvorivé dielne, tanečné workshopy, prezentácie inštitúcií, jednotlivcov a komunít, ktoré sa zaoberajú nehmotným kultúrnym dedičstvom.
Svoje aktivity a projekty prezentovali: Centrum tradičnej kultúry v Myjave, Centrum tradičnej kultúry v Detve, Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru pri SĽUK-u, Ústredie ľudovej umeleckej výroby, Detvianske ľudové umenie, drotársky Klub DŽAREK, Ján Fotta – gubár a majster ľudovej umeleckej výroby, Lucia Dovalová so svojou dielňou MODROTLAČ, projekt FOLKY (spoločenská hra), Viliam Gruska ml. – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry, Martin Štefánik a Ján Šicko a ich zvukové inštalácie.
V tanečnej sále prebiehala prezentácia Tanečného štúdia SĽUK, škola tanca z Terchovej a škola tanca z Hladovky a Suchej Hory.
Súčasťou podujatia boli koncerty na letnej scéne SĽUK, kde sa predstavili kapely BILLY BARMAN & Dievčatá zo SĽUK-u, STROMORADIE, O GADŽE BAŠAVEN, v Divadle SĽUK bol uvedený nový hudobno-tanečný projekt pod názvom BALADY.