hospodárske stavby

hospodárske stavby

hospodárske stavby 800 789 Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru

hospodárske stavby

stavebné objekty určené pre hospodársku činnosť roľníka a jeho rodiny. Malovýrobný a samozásobiteľský spôsob hospodárenia spôsobil, že produkcia ich hospodárstva bola určená len minimálne pre trh. To prinášalo snahu po univerzálnosti v spôsobe hospodárenia, ktorá znamenala veľkú prekážku špecializácii v rastlinnej či živočíšnej výrobe. Táto skutočnosť sa odrazila v potrebe budovania viacerých budov a priestorov, ktoré slúžili na uskladnenie poľnohospodárskych produktov (stodola, sýpka, senník, plevinec, sušiareň kukurice, pivnica) a na ustajnenie hospodárskych zvierat (maštaľ, ovčinec, chliev, kurín, holubník, včelín). Na uloženie poľnohospodárskeho inventára a dopravných prostriedkov slúžili na dvore ďalšie stavby (kôlňa, jata, voziareň) a účelové zariadenia (studňa, udiareň). Niektoré hospodárske stavby sa z bezpečnostných alebo prevádzkovo-výrobných dôvodov umiestňovali v záhrade (stodoly), na ulici (sýpky, pivnice), prípadne na verejnom priestranstve v blízkosti dediny (stodoly, sýpky, pivnice) alebo na vhodnom mieste v chotári obce (senníky, chotárne maštale, vinohradnícke stavby), kde stáli obyčajne v zoskupeniach. Počet, veľkosť i funkcie jednotlivých hospodárskych stavieb boli závislé od veľkosti usadlosti a od jeho hospodársko–výrobného charakteru.

Pivnice na zemiaky. Liptovská Teplička, okr. Poprad. Foto J. Boďa. Archív negatívov SNM Martin.
Pivnice na zemiaky. Liptovská Teplička, okr. Poprad. Foto J. Boďa. Archív negatívov SNM Martin.

AutorJán Botík

Literatúra

Podolák, J.: Pestovanie poľnohospodárskych plodín a chov hospodárskych zvierat na Slovensku od polovice 19. Do polovice 20. storočia. In: Agrikultúra 4/1965.
Slavkovský, P.: Roľník a jeho práca. Bratislava 1988.
Slavkovský, P.: Svet na odchode. Agrárna kultúra Slovákov v strednej a južnej Európe. Bratislava 2009.
Mjartan, J.: Staviteľstvo. In. Slovensko. Ľud-II. časť. Obzor. Bratislava 1975, s.897-945.
Kovačevičová, S. : Sídla a obydlie. In. Slovensko. Európske kontexty ľudovej kultúry. VEDA, Bratislava 2000, s.143-170.

Preskočiť na obsah

Táto webová stránka používa cookies na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania a zabezpečenie správneho fungovania stránky. Pokračovaním v používaní tejto stránky potvrdzujete a prijímate používanie cookies.

Prijať všetky Prijať len potrebné