Turíčne slávnosti v maďarskom Szentendrei

Turíčne slávnosti v maďarskom Szentendrei

Turíčne slávnosti v maďarskom Szentendrei 752 500 Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru

V dňoch 8.-9.júna 2014 sa v maďarskom múzeu v prírode uskutočnil 4.ročník turíčnych slávností a prehliadky prvkov nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.

Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru v spolupráci so SĽUK-om prezentovalo na podujatí najmä fujaru a jej hudbu, ako prvok zapísaný v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO a s ňou súvisiacu tradíciu pastierstva a ľudovú hudbu podpoľania. Okrem Slovenskej republiky sa tu predstavili aj iné krajiny so svojim nehmotným dedičstvom: Talianske polyfónne spevy zo Sardínie, Azerbajdžanské tradičné koberce, Mongolský tradičný spôsob života v jurte. Maďarská republika predstavila jednotlivé regióny a ich kultúrne dedičstvo, napríklad keramiku, tance a Busó masky z Mohácsa, výšivky z Kalocse, čipky z Halase a mnoho ďalších.
Prinášame vám niekoľko momentov z atmosféry v skanzene. V slovenskom dvore účinkovali: Dušan Holík, Ondrej Selecký, Ľubomír Tatarka, ľudová hudba Paľáčocvov z Hrochoti, Ján Mazúch a Ján Michálik.

Preskočiť na obsah