Tradičné aj nečakané vystúpenia na FOLK EXPO Slovakia 2017

Tradičné aj nečakané vystúpenia na FOLK EXPO Slovakia 2017

Tradičné aj nečakané vystúpenia na FOLK EXPO Slovakia 2017 2500 1668 Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru

V sobotu, 10.6. sa v rámci prezentačného priestoru prezentácie projeky, podujatia a ukážky tradičnej ľudovej kultúry ale aj súčasných umelcov. Obdivovať sa dali súčasné podoby dvoch prvkov, ktoré boli zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska: maľovanie a vyšívanie vajnorských ornamentov so Školou vajnorských tradícií a ukážky paličkovanej čipky z Myjavskej pahorkatiny, ďalej tvorbu ľudového výrobcu Ľubomíra Tatarku, či výtvarné umenie ľudových vzorov na medovníkoch. Svoje aktivity predstavil aj Národní ústav lidové kultury zo Strážnice (CZ) a Ústav etnológie SAV. Na podujatí sa predstavili aj produkty originálnej slovenskej značky pre najmenších HOPA HOPA, ukážky virtuálnej reality s tematikou tradičnej ľudovej kultúry – VIS GRAVIS z Fakulty informatiky Paneurópskej vysokej školy v Bratislave, WOMEX – vývoz slovenskej world music do zahraničia a ďalší.

V rámci projekcie Folk Expo Cinema bolo uvedených niekoľko zaujímavých filmov o tradičnej ľudovej kultúre od nezávislých tvorcov. Priaznivci pohybu sa mohli zúčastniť workshopov Folky-polky pod vedením umeleckého vedúceho SĽUK-u Stanislava Marišlera, Flamenco s tanečnou pedagogičkou Libušou Bachratou, či vyskúšať si s Akadémiou bojových umení slovenské bojové umenie v jeho pôvodnej forme.

V programe FOLKCOOL MUSIC sa okrem mladej autorky originálnych skladieb a aranžmánov ľudových piesní Kataríny Málikovej a jej ansámblu či hudobného projektu Ľudové Mladistvá, predstavila aj spevácka skupina Gurňanki, ktorá spracováva ľudovú hudbu goralských obcí Hornej Oravy. Hudobný folklór z okolia Oravskej Polhory zaznel v podaní Gajdošskej dvojky Beskyd s gajdošom Adriánom Matisom a huslistom Filipom Brišákom so speváckym sprievodom Renátky Plevjakovej. V programe vystúpil aj Ľubomír Tatarka alias Čalamacha zo Slovenskej Ľupče, ktorý sa okrem výroby a hry na gajdách venuje aj výrobe iných pastierskych nástrojov a bačovského riadu. Až z ďalekej Sibíri pochádza multi-inštrumentalista Nadishana, skladateľ a zvukový dizajnér, ktorý hrá na viac ako 200 nástrojoch, vrátane tých, ktoré si vlastnoručne vyrobil. Nechýbalo ani bábkového divadlo Tyjátr s predstavením „Herkules alebo Dobytie pekla“ naštudovaným podľa prepisu zvukového záznamu hry Jaroslava a Buhoslava Anderlových tak, ako ju hrávali vo svojom divadle, ktorým sme si pripomenuli  zápis prvku Bábkarstvo na Slovensku a v Čechách do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO (2016). Večer patril projekcii filmu Rodná zem, ktorý uvedlo Kino SĽUK.

Preskočiť na obsah