V sobotu, 10.6. sa v rámci prezentačného priestoru prezentácie projeky, podujatia a ukážky tradičnej ľudovej kultúry ale aj súčasných umelcov. Obdivovať sa dali súčasné podoby dvoch prvkov, ktoré boli zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska: maľovanie a vyšívanie vajnorských ornamentov so Školou vajnorských tradícií a ukážky paličkovanej čipky z Myjavskej pahorkatiny, ďalej tvorbu ľudového výrobcu Ľubomíra Tatarku, či výtvarné umenie ľudových vzorov na medovníkoch. Svoje aktivity predstavil aj Národní ústav lidové kultury zo Strážnice (CZ) a Ústav etnológie SAV. Na podujatí sa predstavili aj produkty originálnej slovenskej značky pre najmenších HOPA HOPA, ukážky virtuálnej reality s tematikou tradičnej ľudovej kultúry – VIS GRAVIS z Fakulty informatiky Paneurópskej vysokej školy v Bratislave, WOMEX – vývoz slovenskej world music do zahraničia a ďalší.
V rámci projekcie Folk Expo Cinema bolo uvedených niekoľko zaujímavých filmov o tradičnej ľudovej kultúre od nezávislých tvorcov. Priaznivci pohybu sa mohli zúčastniť workshopov Folky-polky pod vedením umeleckého vedúceho SĽUK-u Stanislava Marišlera, Flamenco s tanečnou pedagogičkou Libušou Bachratou, či vyskúšať si s Akadémiou bojových umení slovenské bojové umenie v jeho pôvodnej forme.
V programe FOLKCOOL MUSIC sa okrem mladej autorky originálnych skladieb a aranžmánov ľudových piesní Kataríny Málikovej a jej ansámblu či hudobného projektu Ľudové Mladistvá, predstavila aj spevácka skupina Gurňanki, ktorá spracováva ľudovú hudbu goralských obcí Hornej Oravy. Hudobný folklór z okolia Oravskej Polhory zaznel v podaní Gajdošskej dvojky Beskyd s gajdošom Adriánom Matisom a huslistom Filipom Brišákom so speváckym sprievodom Renátky Plevjakovej. V programe vystúpil aj Ľubomír Tatarka alias Čalamacha zo Slovenskej Ľupče, ktorý sa okrem výroby a hry na gajdách venuje aj výrobe iných pastierskych nástrojov a bačovského riadu. Až z ďalekej Sibíri pochádza multi-inštrumentalista Nadishana, skladateľ a zvukový dizajnér, ktorý hrá na viac ako 200 nástrojoch, vrátane tých, ktoré si vlastnoručne vyrobil. Nechýbalo ani bábkového divadlo Tyjátr s predstavením „Herkules alebo Dobytie pekla“ naštudovaným podľa prepisu zvukového záznamu hry Jaroslava a Buhoslava Anderlových tak, ako ju hrávali vo svojom divadle, ktorým sme si pripomenuli zápis prvku Bábkarstvo na Slovensku a v Čechách do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO (2016). Večer patril projekcii filmu Rodná zem, ktorý uvedlo Kino SĽUK.