• Search
  Nastavenie filtra
  Len presné výrazy
  Vyhľadávať v názve
  Vyhľadávať v obsahu
  Filtrovať podľa typu
  Stránky
  Články
  Zoznamy NKD
  Encyklopédia

maslo

maslo

maslo 638 844 Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru

maslo

(putr)
živočíšny tuk získaný mútením smotany. Zo sadnutého kyslého mlieka sa zozbierala smotana, ktorá sa naliala do vysokej nádoby – mútovníka, v ktorej sa maslo ručne stĺkalo. Niekde sa do smotany pridala mrkvová šťava, aby bolo maslo žltšie a ľahšie sa predávalo. Po utlčení sa hruda masla premyla vodou a položila na tanier. Niekedy maslo aj s tanierom gazdiné vyhadzovali do výšky, aby ho zbavili vody. Ozdobovalo sa vrypmi nožom alebo natlačením do drevných formičiek, podľa ktorých maslo získalo tvar a výzdobu. Čerstvé maslo sa väčšinou predávalo, len v bohatších gazdovstvách slúžilo ako omasta a nátierka na chlieb. Ak bolo v domácnosti viacej masla, zvyklo sa stopiť a preliať do kameninovej nádoby, kde stuhlo. Používalo sa na varenie najmä v pôstnych obdobiach, keď bolo zakázané konzumovať bravčový tuk. Pastieri, ktorí chovali ovce, robili z ovčej smotany alebo z čerstvej urdy, prípadne z kyslej žinčice, stĺkaním ovčie maslo. Užívalo sa na omastenie jedál a ako účinný liek. Niekedy sa na výrobu masla miešalo aj ovčie mlieko s kravským. V 2. polovici 20. storočia výroba ovčieho masla ako i praktika stápania kravského masla postupne zanikli. Od druhej polovice 20. storočia sa továrensky produkované maslo nakupuje v obchodoch.

Stĺkanie masla v mútovníku. Liptov, 1. pol. 20. storočia. Prevzaté z R. Stoličná a ďalší autori: Slovensko - Európske kontexty, Bratislava 2000, 108. Foto: M. Martinček.
Stĺkanie masla v mútovníku. Liptov, 1. pol. 20. storočia. Prevzaté z R. Stoličná a ďalší autori: Slovensko - Európske kontexty, Bratislava 2000, 108. Foto: M. Martinček.

AutorRastislava Stoličná

Literatúra

Podolák, J.: Tradičné ovčiarstvo na Slovensku. Bratislava 1982.
Stoličná, R.: Kuchyňa našich predkov. Bratislava 2001.