• Search
  Nastavenie filtra
  Len presné výrazy
  Vyhľadávať v názve
  Vyhľadávať v obsahu
  Filtrovať podľa typu
  Stránky
  Články
  Zoznamy NKD
  Encyklopédia

cedidlo

cedidlo

cedidlo 800 855 Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru

cedidlo

1. náradie určené na cedenie tekutín. Kravské mlieko sa cedidlo cez cedidlo z plátna (cietka), neskôr aj cez sitko. Na ovčieho mlieko mali na salašoch cedidlo pôvodne z vlny. V 20. storočí sa začali používať plátené (cedilko, cietka, šata). Iné tekutiny sa v tradičnej ľudovej kultúre cedili cez rôzne cedáky, ktoré sa tiež nazývali cedidlá;
2. (cedilo, cidilo) – kapsa z bieleho súkna s trakmi a hazuchou s rozmermi cca 65×80 cm. Slúžila na nosenie stravy, jahniat, niekedy i na uskladnenie šatstva. Najdlhšie sa udržala na Horehroní ako súčasť osobnej výbavy tamojších pastierov a lesných robotníkov. Jej typickou výzdobou boli ornamenty vyšité čiernou vlnou. Cedidlo sa nosilo prevesené cez plece alebo na chrbte na trakoch (frumbie) z vlnenej priadze. Hazucha cedidla, prehodená cez hlavu alebo okolo krku, chránila pred dažďom a chladom.

Cedilo z poloubíjaného súkna. Čierny Balog, okr. Brezno. Prevzaté z Encyklopédia ľudovej kultúry Slovenska 1. Bratislava 1995.
Cedilo z poloubíjaného súkna. Čierny Balog, okr. Brezno. Prevzaté z Encyklopédia ľudovej kultúry Slovenska 1. Bratislava 1995.

AutorJán Podolák

Pozri aj
Literatúra

Markuš, M.: Stravovanie. In: Slovensko - Ľud II. časť. Bratislava 1975, 845-860.
Podolák, J.: Tradičné ovčiarstvo na Slovensku. Bratislava 1982.