Živé dedičstvo pre udržateľnú budúcnosť

Živé dedičstvo pre udržateľnú budúcnosť

Živé dedičstvo pre udržateľnú budúcnosť 2560 1920 Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru

Dňa 13.6.2023 sa v priestoroch Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR konalo Fórum partnerov Slovenskej komisie pre UNESCO, ktorého súčasťou bola aj panelová diskusia „Živé dedičstvo pre udržateľnú budúcnosť, 20. výročie Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva“.

Diskusiu moderovala Ľubica Voľanská, vedecká pracovníčka ÚESA SAV, v. v. i. a externá spolupracovníčka CTĽK pri SĽUK-u. Diskutujúcimi boli Anna Plassat Muríňová – stála delegátka SR pri UNESCO, Barbora Morongová – riaditeľka odboru nehmotného kultúrneho dedičstva a kultúrnej inklúzie MK SR a Juraj Hamar – generálny riaditeľ SĽUK-u. Panel venovaný 20. výročiu vzniku UNESCO Dohovoru na ochranu NKD sa zaoberal začiatkami jeho implementácie na Slovensku a nástrojmi, ktoré predstavujú jednotlivé zoznamy NKD. Zároveň sa diskutovalo o možnostiach a výzvach pre živé dedičstvo v súčasnosti a budúcnosti.

Súčasťou podujatia bola aj Výstava o nehmotnom kultúrnom dedičstve Slovenska, deväť významných prvkov zapísaných v UNESCO Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.

Preskočiť na obsah