• Search
  Generic filters
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Filter by Custom Post Type
  Pages
  Posts
  Zoznamy NKD
  Encyklopédia

sieťovanie

sieťovanie

sieťovanie 800 1154 Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru

sieťovanie

(necovanie, filet)
technika viazania, ktorou sa z jednej nite zhotovoval prelamovaný textil – sieť. V písomných prameňoch z územia Slovenska zo 16.-17. storočia sa sieťované práce označovali ako reca, raca. Používanie a viazanie sietí je archeologickými nálezmi doložené z veľkomoravského obdobia z Mikulčíc na Morave. Od 16. do 18. storočia bolo sieťovanie rozšírené v prostredí šľachty a meštianstva, od 18. storočia najmä v textilnej produkcii vidieckeho obyvateľstva. Sieť sa tvorila z radov očiek, ktoré sa uzlíkom zachytávali o predošlý rad ôk. Očko vzniklo z nite, preloženej cez prst alebo paličku. Viazaná sieť mala štvoruholníkové (štvorcové alebo kosoštvorcové) očká. Na sieťovanie sa používala väčšia ihla na šitie alebo sieťovacia ihla, na ktorej bola aj namotaná niť. Sieťovaný textil sa zdobil buď priamo počas sieťovania, častejšie následne výšivkou na sieti. Sieťovaním sa zhotovoval textil, ktorý tvoril časť textílií (vložky, obruby) alebo celé sieťované textílie (rybárske a lovecké siete, čepce, goliere, zástery, záclony, prikrývky a i.). Čepce v 19. a 20. storočí sieťovali a nosili napríklad v oblasti Strážovských vrchov, na Spiši a na Orave. V mestách boli ešte v prvej polovici 20. storočia obľúbené sieťované záclony, dekoratívne prikrývky rozličných tvarov i rozličné odevné doplnky.

Sieťovanie čepca, zachyteného na spodnej časti praslice. Štrba (okr. Poprad), 2003. Súkromný archív J. Zajonca. Foto J. Zajonc.
Sieťovanie čepca, zachyteného na spodnej časti praslice. Štrba (okr. Poprad), 2003. Súkromný archív J. Zajonca. Foto J. Zajonc.

AutorJuraj Zajonc

Pozri aj
Literatúra

Zajonc, J.: Sieťovanie a výšivka na sieti. Bratislava 2000.
Zajonc, J.: Premeny vlákna. Niť plná uzlíkov. In: Remeslo, umenie, dizajn, 2003, č. 4, 41-51.