• Search
  Generic filters
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Filter by Custom Post Type
  Pages
  Posts
  Zoznamy NKD
  Encyklopédia

krpce

krpce

krpce 800 1198 Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru

krpce

(bačkory)
druh nízkej koženej obuvi. Zhotovovali sa z bravčovej alebo hovädzej kože. Podomácky zhotovovanou formou boli krpce z obdĺžnikového kusa kože. Dva predné rohy kože sa priložili k sebe a zošili tenkým prúžkom kože, ktorý bol odrezaný z jej okraja. Boky a päta sa vyhli a stiahli remencami prevlečenými cez dierky po okraji. Remeselne zhotovovanou formou krpcov boli krpce z dvoch dielov – z podošvy, ku ktorej bol dratvou prišitý zvršok. Na Slovensku sa vyskytovali ostronosé krpce, pri ktorých nebolo rozlíšenie pre ľavú a pravú nohu, museli sa prispôsobiť nosením, a tuponosé, pri ktorých bolo pre obe nohy rozlíšenie. K nohe sa krpce priväzovali koženými remencami, ktoré boli ovinuté nad členkami alebo v prípade žien aj vlnenými šnúrami. Do krpcov sa obúvali plátenné onuce alebo vlnené pletené alebo šité súkenné pančuchy – kopytcia. Krpce nosili muži aj ženy vo všedné i sviatočné dni. V horských oblastiach Slovenska sa ako pracovná obuv udržali do začiatku 20. storočia kedy ich u mužov nahradili baganče a u žien topánky.

Krpce, Čičmany, okr. Žilina, prvá polovica 20. storočia. Foto: Oľga Danglová, Archív negatívov Ústavu etnológie SAV v Bratislave
Krpce, Čičmany, okr. Žilina, prvá polovica 20. storočia. Foto: Oľga Danglová, Archív negatívov Ústavu etnológie SAV v Bratislave

AutorMojmír Benža

Pozri aj
Literatúra

Baran, L.: Nejstarší formy lidové obuvi v karpatské oblasti Československa. In: Československá ethnografie, roč. 3, 1955, 125-161.
Sedlářová, V.: Krpce. Příspěvek k výzkumu nejstarších oděvných součástek u nás. Časopis Moravského muzea, vědy historické, roč. 36, 1951, 199-209.