• Search
    Nastavenie filtra
    Len presné výrazy
    Vyhľadávať v názve
    Vyhľadávať v obsahu
    Filtrovať podľa typu
    Stránky
    Články
    Zoznamy NKD
    Encyklopédia
    Folklórne kolektívy
    Podujatia
    Výrobcovia

Program FOLK EXPO Slovakia 2017

Sympózium, scénické programy, výstavy, filmové projekcie o tradičnej ľudovej kultúre, tanečné workshopy pre deti i dospelých, koncerty, prezentácie nositeľov tradícií i súčasných umelcov, ktorých tvorba je inšpirovaná folklórom. Toto všetko prinesie FOLK EXPO Slovakia 2017. Podujatie sa bude konať od 9. do 10.6.2017 v SĽUK-u, v Rusovciach. Srdečne pozývame!

PIATOK / 9.6. 2017

FOLK FÓRUM. Sympózium pri príležitosti 10. Výročia schválenia koncepcie starostlivosti o tradičnú ľudovú kultúru

10:00 / Divadlo SĽUK

09:00 – 09:45Prezentácia účastníkov
10:00Marek Maďarič: úvodný príhovor ministra kultúry SR
10:15 – 10:45Vladimír Kyseľ: Implementácia vládnej Koncepcie starostlivosti o TĽK – kroky a výsledky; Sprístupnenie Fondu tradičnej ľudovej kultúry
10:50 – 11:05Barbora Morongová: Nástroj štátnej kultúrnej politiky v oblasti tradičnej ľudovej kultúry  a nehmotného kultúrneho dedičstva
11:10 – 11:30Prestávka na občerstvenie
11:30 – 11:45Zuzana Dolhyová: Tradičná ľudová kultúra na hodinách občianskej náuky a geografie
11:50 – 12:05Ján Lacko, Ľubica Voľanská: Tradičná ľudová kultúra, virtuálna realita a vzdelávanie
12:10 – 12:25Jana Ambrózová, Tomáš Ulej: Ľudo Slovenský: Inovatívny projekt digitalizácie a popularizácie slovenskej ľudovej piesne a slovesnosti
12:30 – 12:45Ján Brloš: Edícia publikácií ako výstup z etnografického výskumu
12:50 – 13:05Róbert Žilík: Región a čas
13:10 – 14:10Obedňajšia prestávka
14:20 – 14:35Viliam Gruska: Retrospektívne kritické konfrontácie niektorých tvorivých  podnetov a ciest k šíreniu hodnôt tradičnej ľudovej kultúry Slovenska
14:40 – 14:55Katarína Babčáková: Dokumentácia tanečnej tradície ako pramenný materiál vzdelávania a scénickej prezentácie v prostredí folklórneho hnutia
15:00 – 15:15František Morong: Vývoj a prínos tanečných domov na Slovensku
15:20 – 15:35Juraj Hamar: Genezis na scéne tanečného divadla (Ad fontes)
15:40 – 15:55Ľuboš Grék: Tradičná ľudová kultúra v nových médiách
16:00 – 16:15Ľubica Zajacová-Záborská, Vladimír Potančok:  World music ako inovatívny spôsob narábania s hudobnou tradíciou
17:00 – 18:00Diskusný priestor k hlavnej téme a záverečná čaša vína

Kompletný program na stiahnutie v PDF

Genezis – Príbeh o stvorení sveta a o prvých ľuďoch

19:00 / Divadlo SĽUK

Veľkolepo koncipovaný hudobno-tanečný program z produkcie SĽUK-u, doplnený filmovou projekciou, ktorý vznikol na vybrané motívy z Genezis Prvej Mojžišovej knihy o stvorení sveta.

 

SOBOTA / 10.6. 2017

FOLK EXPO. Prezentácia projektov, podujatí a ukážky tradičnej ľudovej kultúry

11:00 – 18:00 / Veľká baletná sála, SĽUK

Ľubomír Tatarka/Čalamacha: prezentácia dekoratívnych a úžitkových drevených výrobkov
Národní ústav lidové kultury (CZ): prezentácia činnosti NULK
Party v 21. storočí: výstava a prezentácia projektu
Škola vajnorských tradícií: maľovanie vajnorských ornamentov
VIS GRAVIS, Fakulta informatiky Paneurópska vysoká škola v Bratislave, Ján Lacko: Objekty tradičnej ľudovej kultúry vo výučbe prostredníctvom virtuálnej reality, virtuálna realita v prostredí TĽK – ukážky
World music from Slovakia: vývoz slovenskej world music do zahraničia, World Music Festival Bratislava 2017
Ústav etnológie SAV: knižná produkcia z posledného obdobia, Soňa Burlasová: Naratívne piesne o zbojníkoch, časopis Slovenský národopis
Umelecké medovníky od Lucky: prezentácia tvorby a predaj medovníkov s ľudovými vzormi
HOPA HOPA: originálna slovenská značka pre najmenších
Ivana Marková: Klub pletenej čipky Brezová pod Bradlom – ukážka a prezentácia výroby
Renáta Kubišová: Klub krajnianskej čipky Krajné – ukážka a prezentácia výroby


FOLK EXPO CINEMA. Projekcie filmov o tradičnej ľudovej kultúre

12:30-14:30 / SĽUK

Bača Milan od Juraja do Šimona
Paľo Žiak, furman z Vrchslatiny
Karol Plicka v Slatinských Lazoch
Povrazári z Oravy
Kapce pre moju Hanku

FOLK EXPO DISCO – DJ Potkan. World music a etno zo sveta

14:00 / Terasa Reštaurácie SĽUK

 

Tanečné workshopy

13:30 / Malá baletná sála, SĽUK

13:30-14:00 Flamenco – Libuša Bachratá
14:30-15:00 Akadémia Bojového Umenia – Slovenská bojová veda
16:40-17:10 Folky-polky – Stanislav Marišler

FOLKCOOL MUSIC

13:00 – 18:00 / Terasa SĽUK

12:00-13:00 Tradičné bábkové divadlo Tyjátr: Herkules
13:00-13:20 Gajdošská dvojka Beskyd, Renátka Plevjaková a Gurňanki
13:20 – 13:35 Ľubomír Tatarka/Čalamacha
14:00-14:20 Gajdošská dvojka Beskyd, Renátka Plevjaková a Gurňanki
15:00-15:40 Nadishana – Vladislav Abaninin
16:00-16:40 Katarína Máliková & Ansámbel
17:20-18:00 Ľudové mladistvá

Rodná zem. Projekcia filmu

19:00 / Divadlo SĽUK

Hudobno-tanečný film, ktorý oslavuje ľudovo – umeleckú tvorivosť slovenského národa. Príbeh o objavovaní mladých ľudí z rôznych krajov Slovenska, ktorí sa stávajú členmi profesionálneho kolektívu v súbore ľudových piesní a tancov. Okrem toho, že sa jedná o prvý slovenský farebný film, výnimočný je aj v tom, že je to prvý celovečerný folklórno-tanečný film vôbec.

Výstavy / SĽUK

Zuzana Hečková: Slovenské haute couture
Ctibor Bachratý: Genezis
Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru – Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva
LSZ Photography (Zuzana Senášiová a Ľubomír Sabo) – Party v 21. Storočí

 

Vstup na podujatie je voľný, s výnimkou predstavenia Genezis a projekcie filmu Rodná zem, vstupenky na film Rodná zem na www.kino.sluk.sk

Zmena programu vyhradená!