Na prácu s volskými záprahmi je možné využiť viacero plemien (napr. Pincgavské, Holštýnske, Charolais plemeno), v podmienkach Sihlianskej planiny je najvhodnejšie Slovenské strakaté plemeno. Volské záprahy pomáhajú miestnym rodinám pri práci v lese pri ťahaní dreva, pri poľnohospodárskej činnosti – obrábaní pôdy, zbere úrody, zvážaní sena, v zime vyvážaní hnoja na polia a pod.
Činnosť gazdov-furmanov sa delí na dve základné činnosti. Prvou je práca so zvieratami, ktorá zahŕňa kŕmenie dobytka, starostlivosť o jeho zdravotný stav, zabezpečovanie dostatku kvalitného krmiva, kontrola ratíc a podkov na raticiach, podkúvanie, udržiavanie maštale v poriadku, ale najmä výcvik mladých volkov už od mladého teľaťa. Už v prvom roku života voly zapriahajú do jarma, učia povely a spoluprácu v páre a nasadzujú do práce v lese, alebo poľnohospodárskej činnosti.
Druhou činnosťou je výroba pracovných nástrojov a pomôcok. Najzákladnejšou časťou výstroja záprahu je jarmo, ktoré slúži na zapriahnutie volkov do záprahu alebo chomút pre prácu s jedným volkom, ďalej sú to vozy s bočnými doskami, rebrináky, polovozy či sane – zvláče pre prácu v zime na snehu.
Kontinuitu a pocit rodinnej súdržnosti medzi obyvateľmi tamojších obcí s tradíciou volských záprahov podporuje aj existencia podujatia „Jarmo“ (preteky volských záprahov organizované od roku 2000). Rodiny vlastniace volky tu prezentujú bytostný vzťah k svojim zvieratám a prírode. Stále živé dedičstvo volských záprahov je ekologickým spôsobom hospodárenia v oblasti Sihlianskej planine, ktorá sa nachádza v 2. stupni ochrany prírody.