Spievanie na zore v Hrušove

Spievanie na zore v Hrušove

Spievanie na zore v Hrušove 2560 1706 Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru
Spievanie na zore je súčasťou svadobných obyčajov v obci Hrušov. Ide o symbolickú rozlúčku slobodných dievčat s nevestou, pri ktorej jej na svitaní pod oknami spievajú svadobné piesne. Zvyk patrí do staršej vrstvy obradových tradícií, ktoré sa v obci kontinuitne uchovávajú a aj v súčasnosti tvoria jednu zo základných, živých zložiek hrušovskej svadby.
Spievanie na zore sa viaže na úzku skupinu lokálneho spoločenstva, ktorými sú dievčatá po dovŕšení 15 rokov, prípadne mladé ženy (neveste vekovo blízke kamarátky, ktoré sú vydaté a ktorým bola spievať na zore sama nevesta) a ženy v úzkom príbuzenskom vzťahu. Dievčatá sa stretnú v svadobný deň počas východu slnka a pod oknami domu nevesty spievajú lyrické piesne s poetickými textami. Po úvodnej piesni Svitajú mi zore nasledujú piesne, ktorých sled tvorí ustálená štruktúra, ktorú speváčky len málokedy variujú. Po odspievaní piesní na zore nasleduje posedenie s pohostením, pri ktorom dievčatá spievajú piesne s voľnejšou funkčnou väzbou a sú tematicky rôznorodé. Na záver spievania si nevesta rozkáže svoju obľúbenú pieseň.
Z hudobného hľadiska tvoria piesne na zore vývojovo staršie predharmonické piesne tzv. starej kultúry. Vo väčšine textov sa tematizujú pojmy výraznej symbolickej hodnoty, odkazujúce na zmenu statusu nevesty či stratu panenstva (vlásky, vrkoč, vták, prsteň zlatý/strieborný, vienok, číslo tri).
Napriek zmene životného štýlu mladých dievčat je spievanie na zore stále vyžadované a považované za nevyhnutnú časť svadobného obradu a aj v súčasnosti patrí medzi najdojemnejšie časti svadobného rituálu. Odzrkadľuje sa v ňom vážnosť okamihu rozlúčky, sprevádzaného plačom nevesty, matky i kamarátok. Napriek uzavretej spoločnosti počas praktizovania prvku je nepriamo zapojený aj zvyšok komunity v obci ako poslucháči piesní.
Mimo svojho prirodzeného kontextu spievanie na zore uchovávajú aj členovia a členky folklórnej skupiny Hrušov, detskej folklórnej skupiny Ragačinka, ženskej speváckej skupiny z Hrušova, ľudovej hudby Čardáš a Horička z Hrušova.
Predkladateľ
Anna Brlošová, Ján Brloš, Obec Hrušov
Rok zápisu
2025
Certifikát číslo
CTLK-RZNKD-2024/010

   

Galéria
Preskočiť na obsah

Táto webová stránka používa cookies na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania a zabezpečenie správneho fungovania stránky. Pokračovaním v používaní tejto stránky potvrdzujete a prijímate používanie cookies.

Prijať všetky Prijať len potrebné