Praktickú časť v komunite ručnej sklárskej výroby vytvárajú technológovia, sklárski majstri a sklárski umelci ovládajúci techniky a zručnosti ručnej sklárskej výroby za tepla alebo zušľachťovanie za studena. Ide napríklad o prípravu sklárskeho kmeňa, tavbu skla, fúkanie a tvarovanie pri sklárskej peci alebo sklárskom kahane. Za studena k ručným sklárskym zručnostiam patrí zdobenie či zušľachťovanie skla brúsením, rytím, leptaním a maľovaním. Do ručnej sklárskej výroby počítame aj výrobu vianočných ozdôb.
Sklárska výroba, ako integrálna súčasť kultúrnych tradícií, na Slovensku prechádzala rôznymi fázami. Vstrebávala nielen zahraničné podnety, ale prichádzala aj s vlastnými inováciami: tvary úžitkového predmetu, špecifické látkové zloženie sklárskych výrobkov, odolné sklo určené na výrobu pre sklo netypických predmetov, inovácie s irizáciou dutého skla, vlastná terminológia a pod. Rozvíjanie tradícií ručnej sklárskej výroby dnes realizujú najmä majstri pracujúci v dielňach a sklárskych fabrikách, ako i sklárski dizajnéri vlastnou tvorbou v ateliéroch.
Teoretickú časť fungovania komunity zastrešujú historici, historici umenia, archeológovia, vedci zaoberajúci sa sklom, pedagógovia a i. V širšom ponímaní do komunity sklárov patria aj výrobcovia a dodávatelia technického vybavenia pre ručnú výrobu skla (napr. sklárske pece, sklárske píšťaly a nástroje). Ide o kompaktné spoločenstvo ľudí, ktorí sa často navzájom osobne poznajú, spolupracujú, inšpirujú a ovplyvňujú.
K aktivitám, ktoré pomáhajú zachovávať, odovzdávať a popularizovať ručnú sklársku výrobu, patria aj sezónne podujatia s tavbami v tradičných sklárskych peciach a náučným programom, ako aj trvalé prezentácie s tematickým zámerom či popularizácia pre verejnosť priamo v dielňach. Sklárska komunita na Slovensku je početná a aktívna a výsledky svojej práce úspešne predáva do zahraničia, prezentuje na zahraničných trhoch, výstavách, zúčastňuje sa medzinárodných sympózií, workshopov a pod.