V dňoch 2. – 7. decembra 2024 sa koná v hlavnom meste Paraguaja, Asuncióne, 19. zasadnutie Medzivládneho výboru Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Odkaz na stránky UNESCO (EN).
Slovensko bolo v roku 2022 po prvýkrát v histórii zvolené za člena tohto 24-členného Medzivládneho výboru, vďaka ktorému sa, okrem inej agendy, aktívne podieľa na rozhodovacom procese pri zápisoch do zoznamov nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Mandát Slovenska vo výbore trvá 4 roky. Na rokovaniach Výboru NKD zastupuje našu krajinu expertka Ľubica Voľanská z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV, externá spolupracovníčka Centra pre tradičnú ľudovú kultúru pri SĽUK-u. Slovenskú delegáciu ďalej tvoria: Anna Plassat Muríňová – veľvyslankyňa pri Stálej delegácii UNESCO v Paríži, Mário Maruška – štátny tajomník Ministerstva kultúry SR, Barbora Morongová – riaditeľka Odboru živého dedičstva a kultúry znevýhodnených skupín obyvateľstva Ministerstva kultúry SR a Jana Ambrózová, ktorá zastupuje akreditovanú neziskovú organizáciu zo Slovenska – Národopisnú spoločnosť Slovenska.
Výbor bude v tomto roku hodnotiť:
- 2 nominácie na zápis do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva, ktoré si vyžadujú naliehavú ochranu;
- 53 nominácií na zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva;
- 3 návrhy na zaradenie do Zoznamu dobrých praktík ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva;
- 5 žiadostí o rozšírenie existujúcej nominácie zapísanej do Reprezentatívneho zoznamu NKD ľudstva;
- 3 žiadosti o presunutie zapísaného prvku zo Zoznamu naliehavej ochrany do Reprezentatívneho zoznamu NKD ľudstva
Bližšie informácie k programu nájdete v PDF na tomto odkaze (EN).
Slovensko po prvýkrát predložilo návrh na zaradenie do Zoznamu dobrých praktík ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva. Navrhovanou aktivitou, ktorá príkladným spôsobom podporuje ochranu a rozvoj nehmotného kultúrneho dedičstva je Škola remesiel ÚĽUV.
Škola remesiel ÚĽUV je od jej založenia v roku 1999 miestom odovzdávania remeselných znalostí a zručností. Hlavným zámerom tohto projektu je uchovávať a rozvíjať tradičné remeslá ako súčasť kultúrneho dedičstva. Deje sa tak prostredníctvom troch regionálnych centier remesiel (RCR) – od roku 1999 v Bratislave, od roku 2005 v Banskej Bystrici a od roku 2013 v Košiciach – ktoré sú kontaktnými pracoviskami s poradenskou a vzdelávacou činnosťou, špecializujúcou sa najmä na regionálne a zanikajúce remeselné techniky.
Podľa programu by posudzovanie slovenskej nominácie malo prísť na rad vo štvrtok, 5. decembra 2024.
Okrem toho sa bude rozhodovať aj o srbskej nominácii Insitné umenie Kovačice, ktoré je významným prejavom kultúrneho dedičstva slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku.
Zasadnutie výboru je možné sledovať online prostredníctvom odkazu na YouTube video (EN):